Shopping cart
₺0,00

E-Sigara Bakımında Bilinmesi Gereken Önemli Detaylar 

Sigara alternatifi e-sigara

Son günlerde sıklıkla kullanılmaya başlayan elektronik sigara, sigara içmeyi bırakmak isteyen insanlar tarafından tercih edilir. E-sigara da denilen bu cihaz, buharlı ve elektronik bir alettir. E-sigara sayesinde insanlar sigara içmeyi bırakarak sağlıklı bir yaşama sahip olurlar. Ayrıca e-sigaranın kullanması oldukça kolaydır. Tütün sigarası, akciğer kanser vb. pek çok hastalığa sebebiyet verir. Bu noktada tütün sigarasını bırakmayan isteyenler için e-sigara yeni bir alternatif olmuştur. Nitekim e-sigarada normal sigaradan farklı olarak üç binin üzerinde kimyasal içerik bulunmamakla birlikte sadece sıvı nikotin bulunur.

E-sigara seçenekleri
E-sigara seçenekleri

Günümüzde oldukça yaygınlaşan e sigara bu ve benzeri nedenlerden dolayı sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Ancak e sigaranın doğru bakımı çok önemlidir. Bu nedenle bakımı noktasında bilinmesi gereken önemli detayları açıklamak gerekir. Konuyu daha iyi kavramak için elektronik sigara nedir, ne işe yarar, e sigara fiyatları ve modelleri nasıldır, elektronik sigara bakımında bilinmesi gereken önemli detaylar nelerdir açıklayacağız.

Elektronik Sigara Nedir?

Elektronik sigara, normal sigara hissini yaratan buharlı bir cihazdır. Sistem itibariyle bir batarya ve atomizerden meydana gelir. Atomizer, ona gönderilen aroma içerikli sıvıları ısı yoluyla buhara dönüştürür. Bu esnada ısı üretimi için ihtiyacı olan enerjiyi ise bataryadan sağlar. E sigaranın içerisinde yer alan e-likit tütün sigarasına benzer bir duman üretir. Bu şekilde kullanıcılar tütün sigarası içiyormuş gibi hissedebilirler. Nitekim elektronik sigaralar, tütün sigarasının vermiş olduğu zararları vermeyerek tütün sigarası hissi yaratan cihazlardır. Bu neden normal sigaraya benzer niteliklerde üretilmişlerdir. E-sigara fiyatları tercih edilen modele göre değişiklik gösterir. Nitekim her modelin farklı fiyat seçenekleri bulunur.

Doktorlardan gelen verilere göre normal sigarayı bırakmak noktasında e-sigara öbür ilaç türlerine göre daha fazla etkilidir. Aynı zamanda nikotinin mühim seviyede azaltılmasına imkan verir. Elektronik sigara modelleri çeşitlidir. Kullanıcılar istedikleri özelliklere sahip modelleri tercih edebilme imkanına sahiptirler.

Elektronik Sigara Ne İşe Yarar?

Elektronik sigara kullanımında tütün sigarası kullanırken ihtiyacınız olan çakmak ve kül tablaları gibi eşyaların kullanılması gerekmez. Hem bu gereksiz eşyalara ihtiyacınız olmadan hem de normal sigaranın oluşturduğu zararlı içeriklere maruz kalmadan normal sigara hissi alabilirsiniz. Ayrıca elektronik sigara normal sigaraya kıyasla daha az zararlıdır.

En iyi e-sigara ürünleri
En iyi e-sigara ürünleri

E-sigarada ateşleme normal sigaradaki gibi değildir. O yüzden ateşleme sürecinde zift, katran gibi zehirli maddeler oluşmaz. Ayrıca e sigaralar normal sigaraya göre daha ucuzdur. Tütün sigarasına verilen yüksek miktarda ücretler elektronik sigarada bulunmaz. Aynı zamanda tütün sigarasının oluşturduğu kötü kokular e-sigarada yoktur. E-sigara modelleri çok çeşitli olduğu için bireyler diledikleri modeli seçebilirler. Tek bir modelle sınırlı kalmak zorunda değillerdir.

Faydaları

E sigara, tütün sigarasını bırakmak arzusunda olan kişilere yardımcı olur. Bu nedenle sigarayı bırakmak isteyen insanlar için vazgeçilmezdir. Buharlaştırıcı ve dumansız olması itibariyle sağlıklı bir hayat imkanı sunarak birçok avantajı kapsar. E sigara, kullanıcıların arzusuna binaen ayarlanabilir özelliktedirler. Tercihe göre e-sigaranın kokusu ve dumanın kıvamı ayarlanabilir. Elektronik sigara aleti, normal sigaraya iyi bir alternatif olarak ortaya çıkmıştır.

Yapılan araştırmalara göre elektronik sigara, normal sigaraya kıyasla yüzde doksan beş oranda daha az zararlıdır. Ayrıca e-sigara kullanımı nedeniyle birçok insan geleneksel sigara içmeyi terk etmiştir. E-sigara modelleri bakımından da birçok çeşidi bünyesinde barındırır. Kişiler diledikleri niteliklere uygun olan herhangi bir modeli tercih edebilirler. Ayrıca e-sigarada tütün sigarasında var olan zehirli maddeler yoktur. En önemlisi normal sigaranın tersine e-sigaranın nikotininden sadece içen birey etkilenir. Çevredeki insanlara bir zararı bulunmaz.

E Sigara Bakımında Bilinmesi Gerekenler

Elektronik sigara fiyatları ve modelleri, bakımı gibi pek çok hususu içerir. E sigara ile ilgili bilinmesi gereken şeylerden biri de bakımıdır. Elektronik sigaraların tütün sigaralardan farklı olarak bilinmesi gereken mühim detayları vardır. Nitekim tütün sigaralar hemen kullanılıp atılıyorken e-sigaralar tek kullanımlık bir özellikte değildir. Sürekli olarak kullanılan bir cihaz olduğu için düzenli olarak bakımının yapılması gerekir. Bu bakım yapılmadığı takdirde sigaradan istenilen verim alınamamakla birlikte cihazın bozulmasının önüne geçilmez. Bu nedenle elektronik sigara bakımının ve temizliğinin düzenli olarak yapılması lazımdır.

E sigara içicisi
E sigara içicisi

Bilinmesi Gereken Detaylar

Elektronik sigara bakımı ile ilgili bilinmesi gereken detayların en başında e-sigara bakımının aşamalarıdır. Bakım yapılırken aşamaların sırayla yapılmasına dikkat etmek gerekir. Öncelikle bakım uygulanacak e-sigaranın hangi model olduğunun iyi bilinmesi lazımdır. Çünkü her e-sigara modeli değişiktir. Bu yüzden model ve boyutuna uygun olarak temizliğin yapılması şarttır. Daha sonra bakım yapılacak e-sigaranın parçalarının ayrılması gerekir. Bu sayede temizlik daha titiz bir şekilde ve ayrıntılı olarak yapılabilir. Parçalar ayrıldıktan sonra bir bez yardımı ile cihazdaki kir temizlenir. Bu bezin e-sigara cihazını çizmeyecek ve zarar vermeyecek bir yapıda olması gerekir.

Bakım aşamasındaki bir sonraki işlem ise temizlik esnasında erişilmesi güç olan kısımlara kulak çubuğu vasıtasıyla ulaşarak detaylı bir şekilde toz ve kirden arınmasıdır. Temizlenmesi güç olan kirleri yok etmek için saf alkol kullanımı yapılabilir. Temizlik sırasında kullanılan beze saf alkol dökülerek bu kısımları rahatlıkla temizlemek mümkündür.

Batarya Temizliği

Son olarak da batarya temizlenir. Bataryanın mutlaka kuru bir bezle temizlenmesi gerekir. Çıkması güç olan lekeler için saf alkol kullanılabilir. Ancak bataryanın kesinlikle ıslak kalmaması lazımdır. Batarya temizlendikten sonra beş dakika kadar dışarıda kalması gerekir. Bakım sonunda batarya cihaza takılır. Fakat bataryanın sık sık kullanılmaması lazımdır.

E Sigara Elektronik Sigara

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
E-Sigara Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Next reading
Temiz Bir E-Sigara Daha Sağlıklı İçim Sağlar