Shopping cart
₺0,00

E Sigara Kullanımının Kişiye Ne Gibi Faydaları Olur?

Elektronik Sigara

Sigara kullanımının zararları artık tüm dünyaca kabul edilmiş bir gerçektir. Gerek çevreye olan olumsuz etkileri gerekse kullanan kişiye verdiği zararlar nedeniyle günümüzde birçok kullanıcı sigarayı bırakma çareleri aramaya başlamıştır. Uzun süreli sigara kullanımı hem psikolojik hem de fizyolojik olarak zor görüldüğünden birçok yöntem denenmeye başlanmıştır. Bu yollar arasında nikotin içeren sakızlar, haplar, nikotin bantlarının yanı sıra çeşitli hipnoz, terapi ve akupunktur yöntemleri de bulunmaktadır.

Bunlar farklı kişilerde farklı etkiler oluşturmakta ve bazen de başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Sigaranın kişide oluşturduğu dudak tiryakiliği, elde bir şey tutma ve içe duman çekme alışkanlığı ise bu yöntemlerden hiçbiri ile karşılanamamaktadır. Bu noktadan bakınca en etkili yöntem ise elektronik sigara olarak görülmektedir.

E-Sigara Nedir? Ne İşe Yarar?

E-sigara olarak da adlandırılan elektronik sigara, pille çalışan ve duman yerine buhar çıkaran bir alettir. Kullanıma bağlı birçok çeşitleri bulunmaktadır. E-sigara, el alışkanlığı, dudak tiryakiliği ya da içe duman çekerek ortama üfleme alışkanlığı oluşan kişilerde sigarayı bırakma süreci içinde bu alışkanlıkları daha yumuşak bir yöntemle kırabilmek amacıyla kullanılmaktadır. E-sigara içinde bulunan zararlı maddeler normal sigara içinde bulunanlardan çok daha azdır. Nikotin içerip içermemesi ise kullanıcının tercihine bağlıdır. Hem çevreye zarar vermemesi hem de kişi sağlığı üzerinde çok daha az olumsuz etkisi olması nedeniyle çok tercih edilir olmuştur.

Orijinal E Sigara
Orijinal E Sigara

E Sigara Nasıl Çalışır?

E sigara içerdiği sıvı nikotinin buhara dönüştürülerek kullanıcı tarafından ağız yoluyla solunması ile çalışan pilli bir alettir. Karbon monoksit ya da katran gibi zararlı maddeleri içermezler. Yanma sonucu oluşan kül e sigara kullanımında söz konusu değildir. Ayrıca sigara gibi ortama kötü bir koku yaymazlar. Kullanım sonucu ortaya çıkan sadece dumana benzeyen buhardır.

E Sigaranın Parçaları Nelerdir?

Birçok çeşidinin olmasına karşın hemen hemen tüm e sigaralar aynı parçalardan oluşmaktadır. Bunlar; batarya ve atomizerin yanı sıra likit tankı, çekim tuşu ve şarj aparatlarıdır. Bir elektronik sigara aldığınızda paketinden temelde bu parçalar çıkmaktadır. Bunların bir araya getirilmesi ve en sonunda da hazneye kullanılacak olan likitin doldurulması ile cihaz çalıştırılabilmektedir.

E sigarada kullanılan batarya yani piller şarj edilebilir bataryalardır. Cihazın çalışması için gerekli olan enerjiyi üretirler. Bu enerjinin watt cinsinden değerleri e-sigaranın çeşidine göre fark gösterebilmektedir. Buradan gelen enerji atomizere ulaşarak coin içindeki sıvının ısıtılmasını ve buhar çıkarmasını sağlamaktadır. Çekim tuşuna basarak aktif edilen aletten çıkan buhar tıpkı sigarada olduğu gibi ağız yoluyla içe çekildikten sonra tekrar dışarı verilir. Ancak bu buhar sigaradaki gibi kötü koku vermez ve zararlı bileşenler içermez. Dolayısıyla çevreye verilen zarar da en aza indirgenmiş olur.

E-Sigara Modelleri Nelerdir?

İlk başta Çin’de üretilerek patenti alınan elektronik sigara daha sonra birçok farklı modelde üretilerek kullanıcıların beğenisine sunulmuştur. E-sigara modelleri, kullanım tercihlerine bağlı olarak değişebiliyor. İnce olanlar daha çok tiryakiliği bulunmayanlar ve elinde daha kibar durmasını tercih edenler tarafından kullanılıyor. Bu bağlamda ince e-sigaraların daha çok kadınlar tarafından tercih edildiği söylenebilir. Bunlar pilli ya da şarjlı olarak iki ayrı türde bulunabilmektedir.

E sigara modelleri
E sigara modelleri

Bunun dışında daha tiryaki olanların tercih ettiği normal boyutlarda e-sigaralar da mevcuttur. Bu modellerin sıvı tankları daha büyük olduğundan daha uzun süreli kullanımı sağlamaktadır. Bunların ayrıca daha dayanıklı olduğu da belirtilmektedir. Kullanılan likitler ise oldukça çeşitli olup kullanıcıya bağlı olarak nikotin içeren veya içermeyen olarak öncelikle ikiye ayrılıyor. Bunun yanı sıra çeşitli aromalarla farklı deneyimler sunan likitler de bulunmaktadır. Bunların başında ise meyve aromaları, bitkisel esanslar ve tatlı çeşitleri gelmektedir.

E Sigaranın Faydaları Nelerdir?

Elektronik sigaranın en temel faydası, içinde katran, kömür gibi çeşitli zararlı bileşenleri içermediğinden kişi sağlığı üzerinde sigara kullanımı kadar büyük zararlı etkiler bırakmamasıdır. Likit içinde bulunan bileşenler sigaradan kat be kat daha az zararlı bileşenlerdir. Çevreye zararı da yine aynı nedenle yok denecek kadar az olmaktadır. Sigarada dışarı verilen dumanda bulunan maddeler sadece kullanıcıyı değil çevresinde bulunanları da etkilemekte ve neredeyse onun kadar zarar görmelerine neden olmaktadır. Ancak e sigarada bu söz konusu değildir.

E sigaralar kül ve kokulu dumana neden olmazlar. Böylelikle çevre temizliğinde de rol oynamaktadırlar. Elektronik sigarada yanma söz konusu olmadığından çevreye karbon monoksit salınımı da yapılmamış olur. Ayrıca yine aynı nedenle herhangi bir yangın çıkarma tehlikesi de yaratmazlar. Tuşa basılmadığı sürece kullanım dışı olduğundan tehlike içermezler. Dudak tiryakisi olanlarda, el alışkanlığı bulunanlarda ve stresli olup rahatlamak için sigara içenlerde bırakma sonucu oluşan travmayı en aza indirgemeye yardımcı olurlar. Psikolojik olarak kişinin yoksunluk çekmesini önlemektedirler.

Elektronik Sigara Modelleri
Elektronik Sigara Modelleri

Ciltte yaşlanma ya da dişlerde sararma yapmadıkları ve giysilerde, saçlarda kokuya neden olmadıkları için de tercih edilmektedirler. Zararlı maddeler içermediği için çocukların yanında kullanılabilmektedir. Ancak bu konuda sigara içiciliği bağlamında örnek teşkil etmemek için onların yanında olabildiğince kullanmamak gerekmektedir.

Elektronik Sigara Fiyatları

Elektronik sigara fiyatları çeşitlerine göre değişmekte olduğu için net bir bilgi verilemez. Ancak artan sigara fiyatları yanında daha ekonomik olduğu kesindir.

E Sigara Elektronik Sigara

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Elektronik Sigara Hangi Hastalıklara Yol Açabilir?
Next reading
Elektronik Sigara Kullanımında Bilinmesi Gereken Detaylar Neler?