Shopping cart
₺0,00

Elektronik Sigara Bakım İpuçları

E sigara kullanan adam

Dünyada her geçen gün artan ve hem bağımlıların hem de pasif içicilerin sağlığını tehdit eden tütün ve tütün ürünleri ile mücadele için birçok yöntem geliştirilmektedir. Bu yöntemler arasında kapalı alanlarda sigara içmenin yasaklanması, ambalaj renginin değiştirilmesi, reklam ve promosyonun sınırlandırılmasıdır, 18 yaş altı satışların engellenmesi, tütün ve tütün ürünlerinin satış fiyatının yükseltilmesi sayılabilir. Ancak bu yöntemler tüketicilerin alternatifler aramasına ve yasaklardan kurtulmanın yollarını bulmasına neden oluyor.

E sigara içiyor
E sigara içiyor

Bu olanaklardan biri de dünyada kullanımı en hızlı yayılan elektronik sigaradır. E-sigarayı teşvik etmek sadece sigara içme yasaklarını ve geçişlerini kaldırmak değildir; Aynı zamanda amacın sigaranın sağlığa olan etkilerini hafifletmek ve hatta sigarayı bırakmak olduğuna inanılmaktadır. Tütün ürünleri bağımlısı kişiler için geliştirilen elektronik sigaralar, bağımlılıktan kurtulma ve zarar azaltmada önemli bir araç olmuştur. E-sigara veya atomizer olarak da bilinir. Kullanıcı, nikotin içinde bulunan çeşitli maddeleri içeren buharı soluyarak sigara içme alışkanlığını  azaltmaya başlar. Elektronik sigara fiyatları normal sigara fiyatlarından çok daha uygun olduğundan popülaritesini arttırıyor.

Elektronik Sigaraların Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle saf bir elektronik sigara uzun ömürlü bir elektronik sigaradır. E-sigaranızı temiz tutmak, buhar üretiminizin verimli kalmasını, hava kanallarının açık olmasını ve pilin en iyi performansı göstermesini sağlar. Kısacası, saf bir e-sigara size mümkün olan en iyi vaping deneyimini sunar. Bu temizlik ile elektronik sigaraların daha güvenli kullanılmasını da sağlamış olursunuz. Silindir nozulları sızıntı yapabilir. E-sigaranızın tasarımına bağlı olarak likit sıvılar vücuda çok kolay girebilir. Böylece devreye, aküye ve akü terminallerine dokunabilirler. Sıvılar yüksek bir  dirence sahip olsalar da yine de kısa devreye neden olabilirler. Ayrıca bahsettiğimiz gibi enjektörleri ve depoları temiz tutmazsanız sorun çıkarabilir. Temizlenene kadar atomizerde ve tankta bobin parçaları ve sıvı kalıntısı birikir ve aroma ve buhar performansını etkiler.

Eleaf I-Just S 3000mAh Atomizer
Eleaf I-Just S 3000mAh Atomizer

E-sigaraları temizleyici ile temizlerken ağızlık dışında hiçbir parçayı çıkarmayın. Cam kabın ortasında dolgunun yapıldığı metal bir kısım bulunur. Bu bölümden itibaren temizlik tekrar yapılacaktır. Bu bölgeden kaynar suyu bir cam kaba dökün ve püskürtücüyü hafifçe sallayın. Ardından suyu tekrar o kısımdan çıkarmalısınız. Bunun için bir püskürtücü kullanmanız gerekebilir.

DCT Cartomizer, çift yakıt depolu bir e-sigara modelidir. Bu model diğer e-sigaralara göre daha ağır ve hantaldır. Bu nebulizatörü temizlemek için nebulizörü suda kaynatmanız gerekir. Ortadaki metal kısmı çıkarın, bir cezve veya demliğe koyun, üzerine su ekleyin ve kalıntılar gidene kadar kaynatın. Kuruduktan sonra kullanmaya devam edebilirsiniz.

Elektronik Sigara Modellerine Göre Temizlik

Bazı elektronik sigara modelleri tek kullanımlıktır. Bu modeller için kartuşlar değiştirilebilir ve şarj edildikten sonra kullanılabilir. Temizliğe ihtiyaçları yoktur. Tank sistemi ile donatılmış elektronik sigaralar haftada bir kez temizlenmelidir. Tankın içini ve vanayı ılık su ile yıkadıktan sonra pamukla kurulayınız. Silikon kapağı ılık suyla yıkayıp kuruttuktan sonra, önce püskürtme başlığını pamukla temizleyin, ardından çıkarın ve  yıkayın. Memeyi çıkardıktan sonra tabanı ve pili silerek temizleyin. E-likit kalıntılarını temizlerken atomize iğne ucundaki silikonun aşırı koyulaşmamasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde, nebulizatörün hizmet ömrü kısalabilir.

Mod Nasıl Temizlenir?

En çok tercih edilen modellerden mod modelini temizliği nasıl olmalıdır;

  •  Temizlemeye başlamadan önce, temizlik sırasında israfı önlemek için depodaki sıvıyı bitirin. Konektör hazır olduğunda enjektörü ve pili çıkarın.
  •  Modu nemli bir kâğıt havluyla veya çizmez temiz  bir bezle silin. Kâğıt havluyu spreyi takacağınız kısma gelecek şekilde katlamayı unutmayın ve silmeyi unutmayın. Çıkmayan kısımlar varsa bir pamuğu saf alkolle nemlendirerek temizleyebilirsiniz.
  •  E-sigaranız çıkarılabilir pilli bir mod ise pil bölmesini de temizleyin. Buranın ıslanmasını istemediğimiz için bu kısmı temizliyoruz ve kuru kâğıt havlu kullanıyoruz.
  •  Pil terminalleri kirliyse, alkolle nemlendirilmiş bir pamuklu çubukla temizleyebilirsiniz. Bu işlemden sonra tekrar kuru bir kâğıt havlu kullanın ve alkolü çıkarmak için tekrar silin. O zaman içinin kuru olduğundan emin olana kadar modu kullanmayın. Saf alkol uçucu bir madde olduğu için 5-10 dakika  açık bırakmak çok daha güvenlidir.

E-sigara pilini ve atomizeri temizlemek için alkolle nemlendirilmiş mendiller kullanın. Nebulizatörün içini bir bezle temizleyin. E-likit ağızlığa sızar ve buharın azalmasına neden olursa, kartuşu küçük bir mendille çıkarmaya çalışın ve ağızlıkta kalan sıvıyı emdirin. Kartuşu e-likit ile doldurduğunuzda, fazla suyu atom başlığına üfleyebilir ve onu yakalamak için dokuyu tutabilirsiniz. Nikotinin cilt ile temas etmemesi için emilen nikotin katalizörünü cımbızla çıkarmak akıllıca olacaktır.

E sigara içicisi gençler

E-sigara kullanırken pil ve atomizer bağlantı noktalarında tıkanıklık olduğu fark edilir. Ve esnemek elektrik akışını engeller. Dişleri bir bezle temizleyin ve sprinklerin içini q-uçlarıyla temizleyin. Cımbız aynı zamanda nebulizatörün derinlemesine temizlenmesi için de kullanışlı bir araçtır. Şırıngayı cımbızla tutun ve püskürtücünün açık ucuna sıcak su dökün. Nebulizatörünüz düzgün çalışmıyorsa bu yöntem ömrünü uzatabilir.

Atomizer Temizliği Nasıl Yapılır?

Atomizerden tüm çıkarılabilir parçaları sökün. Önce tüm parçaları yıkayın. Dar bir elin ulaşamayacağı yerleri pamukla yıkayınız. Daha sonra; Temizledikten sonra tüm parçaları 30-60 dakika ılık suda bekletin, ardından durulayın ve kurumaya bırakın. Bu bölümde sıcak su yerine kaynatarak temizleyenler var. Sıcak su kullanacaksanız veya kaynatacaksanız halkaları çıkarın ve bu sıcak su ile temastan kaçının. Aksi takdirde plastik olduğu için ısıdan zarar görür. Pülverizatörü soğuk bir ortamdan direkt olarak sıcak suya koyarsanız cam çatlaması gibi durumlar meydana gelebilir. Sıcaklığı kademeli olarak artırmak daha mantıklı olacaktır.

Atomizer

Alkolle temizleme ayrılan parçaları 30-60 dakika  saf alkolde tutuyoruz. Bu saf alkol, etil veya izopropil olabilir. Bir eczaneden ucuza saf izopropil alkol alabilirsiniz. Bu işlemden sonra aynı şekilde yıkayıp bir süre sıcak suda beklet. Amaç, içinde alkol kalmadığından emin olmaktır. Alkol  uçucu olmasına rağmen beklemeye bırakılırsa tamamen kaybolmayabilir. Daha sonra her zamanki gibi suyla yıkayıp kurumaya bırakın.

Ultrasonik temizleyicileriniz varsa ultrasonik temizleme sizin için çok kolaydır. Sepete koyup 5 dakika kullanırsanız temizlenebilir. Ancak uzun süreli kullanımda renkler yüksek kalitede değilse bu işlem özellikle klon ürünlerde soyulma sonucunu doğurabilir. Ayrıca, sepeti kullanmaz ve  daha uzun süre saklamazsanız, cam tüpünüzde göremediğiniz mikro  çatlaklar varsa, bu çatlakların büyümesine neden olabilir, bu da kırılma riskini artırabilir hatta hatta kırabilir.

E Sigara Elektronik Sigara

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Elektronik Sigara Kullanımında Yaşanabilecek Kazalar
Next reading
E-Sigaraların İnsan Sağlığına Etkileri