Shopping cart
₺0,00

Elektronik Sigara Bileşenleri ve Yapısı

E sigara modeli

Tüm dünyada elektronik sigara kullanımı her geçen gün artmaktadır. Hem eğlenceli hem farklı bir deneyim hem de sigaraya ideal bir alternatif sunması, elektronik sigaranın çekiciliğinin uzun süre devam edeceğini gösteriyor. Çok popüler hale gelen elektronik sigaraları tanımak, çok daha iyi bir e-sigara deneyiminin anahtarı olarak görülüyor. Bu anlamda bir elektronik sigaranın parçaları ve kullanımları ile ilgili detaylar özellikle elektronik sigara kullanmaya yeni başlayanlar için en çok merak edilen konulardan biridir. Bir e-sigara kullanmanın her detayını bilmek, elektronik bir cihaz olan bu ürünü daha iyi ve daha güvenli kullanmanızı mümkün kılıyor.

En az elektronik sigara modelleri kadar ilginç olan elektronik sigara parçaları ürüne göre değişir, ancak esas olarak aynı bileşenlerden oluşur. Bir elektronik sigara keyfine başlamak için tüm parçaları bir araya getirdikten sonra cihazı şarj etmeli ve istediğimiz likit ile doldurmalıyız.

Elektronik Sigaranın Parçaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Genel olarak damlalık, cihazınızın ağzın temas ettiği noktadır. Başka bir deyişle, e-sigaradan çıkan buharları solumanızı sağlar. Genellikle silikon, cam, mika, seramik veya plastik gibi malzemelerden yapılan ağız, elektronik sigara deneyiminin istediğiniz gibi olmasında çok önemli bir rol oynar. Çünkü ağızlığın şekli ve dokusu e-sigaranızı ve buharın sıcaklığını etkiler. Bu nedenle içme tarzınıza göre istediğiniz tarz ve yapıda bir ağızlık seçmenizde fayda var.

E-sigara parçaları
E-sigara parçaları

Aynı anda birçok farklı kişi tarafından kullanılan elektronik sigaraların hijyenini sağlamak için farklı uçlar kullanılması elzemdir. Böylece ağızlığı temiz tutmak ve elektronik sigara deneyimini kişiselleştirmek mümkündür. Bu bakımdan nargile dumanını teneffüs etmek için kullanılan mızrak ve ağızlığın da aynı görevi yaptığı söylenebilir.

Hava Borusu

Cihaz içerisinde elektronik sigara kullanırken soluduğunuz buharların yoluna hava borusu denir. Hava borusu, buharın geçmesine izin vermek için oyuktur ve vaping deneyiminizi geliştirmede önemli bir rol oynar. Bu anlamda buharı sert ve hızlı bir şekilde soluduğunuzda likit yeterince buharlaşmayabilir ve doğrudan hava kanalından yukarı çıkabilir. Ancak iyi bir elektronik sigara deneyimi için buharı daha yumuşak bir şekilde solumak ve böylece likidi ideal seviyeye kadar ısıtmak ve buharın hava kanalından geçmesine izin vermek sağlığınızdadır.

Likit Tankı

Nikotin, arıtılmış su, PG (propilen gliserin), VG (bitkisel gliserin) ve çeşitli aromalar içeren likit, tütünün olmazsa olmazlarından sayılabilecek elektronik. Likit olarak adlandırılan bu likidi e-sigaranızda tutmanızı ve cihazın buharlaşarak istediğiniz içeceği size ulaştırmasını sağlayan konteynere likit konteyneri denir. Belli bir hacme sahip olan ve genellikle içleri görünen likit tankları cam veya metalden yapılır. Her ne kadar e-likit tankını yazımızda ayrı bir bileşen olarak düşünsek de aslında bu kısmı enjektör ile birlikte düşünebilirsiniz. Tipik olarak enjektör ve bobin adı verilen bileşenleri içeren likit tankları, e-likidi doldurduğunuz ve ardından cihazı çalıştırdığınızda buharlaşmaya başladığı kısımdır.

E-sigara ve likit
E-sigara ve likit

Atomizer ve Coil

Bu muhtemelen elektronik sigaranızın en önemli parçasıdır. Likit tankının içindeki atomizer ve coil, e-likidin buharlaştırılmasından sorumludur. Nozul olarak da bilinen bobin, bir parça pamuk ve mikro fiberdir. Buharlama sırasında likit, pamuk makarasını ıslatır ve ardından ipliği makaraya besler. Ateşleme düğmesine basıldığında, ısıtma teli likidin buharlaşmasına ve pamuğa temas etmesine neden olur. Tüm bu adımların sonucunda elektronik sigara buharı üretilir.

Koku ve külün bildiğimiz sigaralarda olduğu gibi hiçbir zaman şüphe duyulmadığı bu sürecin sonunda e-sigara kullanımının keyfine varılabilir. Bu açıdan bakıldığında, bobinin buharın kalitesi üzerinde büyük bir etkisi olduğunu anlayabiliriz. Batarya-meme mesafesi, batarya tipi, ısıtılacak yüzey gibi farklı değişkenler nedeniyle likit miktarı buhar miktarını etkiler. Ayrıca sağlıklı kullanım için dirençlerin belirli bir süre sonra değiştirilmesi gerekir.

Mod

E-sigaranızın watt ve ısı ayarlarının yapıldığı kısım mod olarak adlandırılır. Cihazın gövdesini oluşturan mod aynı zamanda bir pil de taşıyor. Modlar ve tanklar bazı elektronik sigaraların ayrı bir parçası olarak görülmese de modlar hakkında bilgi edinmeyi yine de kolaylaştırabilir. Mod üzerinde gösterge paneli ve tuşlara sahip olabilir. Böylece tercih ettiğiniz değerleri watt, volt, ohm olarak istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Mod

Yüzyılın en parlak icatlarından biri olarak kabul edilen elektronik sigara hakkında daha öğrenilecek çok şey olduğunu da unutmamanız gerekir.  Ayrıca bildiğiniz gibi her geçen gün farklı zevklere ve ihtiyaçlara uygun cihazlar geliştirilmekte ve dolayısıyla bu ürünler hakkında öğrenilebilecek, üzerinde düşünülmesi gereken şeylerin sayısı artmaktadır.

RTA (Rebuildable Tank Atomizer)

Bir elektronik sigaranın temel bileşenleri olan atomizer ve coil, başlangıç ​​kitinde kullanımınıza sunulmuştur. Ancak elektronik sigaranın ideal kullanımı için dayanıklı ürünün düzenli olarak yenilenmesi gerekmektedir. Bu anlamda hazır rezistörler almak yerine kendi pamuğunuzu veya fitil ve telinizi kendiniz hazırlamak istiyorsanız RTA yani yenilenebilir bir tank almanız gerektiğini söyleyebiliriz. Bu parça tamir edilebilir ve tekrar kullanılabilir.

RDA (RebuildableDrippingAtomizer)

Yeniden inşa edilebilir bir damla enjektörü olarak Türkçe çevirebileceğimiz RDA ile RTA arasındaki fark bu kısımda coil ve tank bulunmasıdır. RDA’dalikidi damla damla kullanmanız gerekir. Bu noktada likit damlalarını telin veya fitilin üzerine düşecek şekilde ayarlamanız gerekir. Farklı likitleri denemek gibi bir tercihiniz varsa, RDA’nın sizin için çok uygun bir seçim olduğunu söyleyebiliriz.

E Sigara Elektronik Sigara

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Elektronik Sigara Kullanma Sebepleri Nelerdir?
Next reading
Neden Elektronik Sigara?