Shopping cart
₺0,00

Elektronik Sigara Çalışma Prensibi ve Özellikleri

E sigaracılar

Elektronik sigara, e-likit ya da meyve suyu adı verilen çözeltiyi ısıtan, pille çalışmakta olan bir cihazdır. E-likit, gıdalarda sıklıkla bulunan nikotin ve aromaları içermektedir. Elektronik sigaralar, nikotini sigaradan ziyade buhar içerisinde solunmasına imkân tanır. Bu, nikotin almanın genellikle sigaradan alındığından daha temiz ve güvenli yoludur. Herhangi bir yanma olmadığından e sigara kullanımına ‘’vaping’’ (elektronik sigara içme) denir.

E sigara kullanıcıları

Sigara içerisinde olan zararlı maddelerden arınmış ve yalnızca nikotin bulunur. Nikotin oranını likitinizde istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. Bununla birlikte nikotin bağımlılığı da minimuma indirgenmiş olur. E-sigarada olan parçalar, likitte olan sıvıyı ateşleyerek ortaya buhar çıkarmaktadır. Bu safhada ortaya çıkan duman değil buhar olur. Elektronik sigaranın en iyi özelliklerindendir çünkü ortaya çıkan duman koku çıkarmamaktadır.

Elektronik Sigaranın Özellikleri

Sigara dumanında yer alan maddelerin kansere sebep olan karbon monoksit, polisiklik aromatik, hidrokarbonlar ve nitrozamin olduğunu ve bunlar birçok hastalığa sebep olur. Elektronik sigaranın elektronik kartuşunda da sigara dumanında yer alan kanserojen maddelerin hiçbirisi yoktur. Bu tipteki kanserojen maddelerden dolayı zarar görmemek için elektronik sigara kullanarak risk oranı büyük ölçüde azaltılabilmektedir.

Elektronik sigarada olan ve zararsız saflıktaki nikotin yalnızca sigara içmeye engel olabilecek seviyededir.
Normal sigara içinde de şu maddeler bulunur:

 • Boya sökücü aseton
 • Akü yapımında kullanılan kadmiyum
 • Roket yakıtı metanol
 • Çakmak gazı bütan
 • Temizlik maddesi amonyak
 • Fare zehirli arsenik
 • Öldürücü zehir hidrojen siyanür
 • Naftalin

ve 4000 zararlı madde daha bulunmaktadır. Nikotinde sigara içinde olan ve sigaraya bağımlılığa sebep en etkili maddedir. E-sigara içinde olan maddeler insan sağlığına ve çevreye zararı olabilecek bir ürün değildir. Elektronik sigara özellikleri aşağıda yer almaktadır:

 • Yanma ve tutuşturma özelliği bulunmamaktadır. Katran, benzen, nitrozamin vb. kanserojen maddeler içermemektedir.
 • İnsan vücuduna uygun tasarımı ve içimi vardır.
 • Elektronik sigara kirliliğe neden olmaz.
 • Dumanı taklit eder ve psikolojik olarak sigara hissiyatı vermektedir.
 • Ateşi olmadığından yangın telhisi bulunmaz.
 • Kokusuz olduğundan pasif içiciliğe sebebiyet vermez.

WHO tarafından tavsiye edilen ‘’Nikotin yerine koyma’’ tedavisi yoluyla zahmetsiz ve güvenli olarak sigaranın bırakılmasına destek olur.

E Sigara

Elektronik Sigara Nasıl Çalışır?

Elektronik sigaralar tek bir hareketle hızlı bir şekilde birbirine uyarı ileterek ana maddelerden biri olan alkaloit sıvısını buharlaştırmaktadır. Öncesinde sigarayı çektiğinizde hava sensörü bunu algılayıp entegreyi harekete geçirmektedir. Entegreler hızlıca akımı başlatarak buharlaşma işlemi gören atomizer kısmına akımı iletmektedir. Atomizer bölümündeki tugsten-wolfram teli hızlıca ısınarak temas halindeki alkaloit sıvısını buharlaştırmaktadır. Böylelikle oluşan buhar, hava ile birleşip çekilmektedir.
Elektronik sigaranın atomizer kısmı hazne, coil ve ağızlıktan oluşmaktadır. E-likite bağlı olan coilin çevresinde yer alan pamuk likidi emmektedir. Cihazın ateşleme tuşuna basıldığında ısınan dirençli teller pamuğa değer ve likit buharlaşmaktadır. Bu buhar ağızlık kısma gelmekte ve kullanıcı buharı içine çekmektedir.

Elektronik Sigara Kitleri ve Gövdeleri

Kit diye ifade edilen ürünler elektronik sigara setidir. Genellikle kutu içinde size ulaşan ürünlerin içinden bir adet atomizer, yedek coil, şarj kablosu ve yedek parçalar gibi kullanım açısından kolay ek parçalar çıkmaktadır.Mod gövde olan ürünler de yalnızca elektronik sigarada enerjiyi sağlayan gövde bölümünü tanımlama da kullanılırlar. Bu bölümler sabit bir mAh değerinde olduklarından şarjlı pillerle de çalışmaktadır.

E sigara kiti sipariş edildiğinde tam bir set almış olursunuz. Fakat bir mod gövde aldığınızda da genellikle yalnızca enerjiyi depolayan mod ya da mod-box gövde elinizde olur. Böyle farklı mod ya da mod-box e-sigara gövdeleri ile birlikte farklı atomizer ve atomizer tank modelleri kullanma fırsatı yakalarsınız.

E-Sigara Gövdelerine Kılıf Neden Kullanılmalı?

Farklı e-sigara modellerinin gövdeleri için üretilen bu kılıflar iki amaç için üretilmektedirler. İlk olarak elektronik sigara gövdesine şıklık ve stil katmak isterseniz bu silikon kılıflar kullanılabilir. Renkli silikon kılıf modelleri içerisinden istediğinizi seçerek ve e-sigara gövdelerini renkli hale getirebilirsiniz. Silikon kılıflar farklı modeller için özel olarak üretildiğinden ekran kısmı açıkta bırakılır ve kullanımı kolaydır. Elektronik sigara gövdesi için özel üretilen silikon kılıflar aynı zamanda e sigara gövdesini çarpmalara, darbelere karşı ve sudan koruyarak güvenli kullanım sağlarlar.

Elektronik Sigara Modeli
Elektronik Sigara Modeli

En Çok Tavsiye Edilen E Sigara Modelleri

SMOK, Eleaf, Joyetech, Aspire, Vaporesso, Geekvape gibi e sigara modelleri, en çok bilinen modeller arasında yer almaktadır. Türkiye’deki hukuki sınırlamalar bu cihazların ülkeye girişini zorlaştırdığından bazı markaların bulunmaması çok normaldir. Elektronik sigara modelleri arasından en fazla bilinenleri SMOK ve Vaporesso’dur. Elektronik sigara, e-likit ve de elektronik sigara modelleri ile ilgili akılda birçok soru olması çok normaldir. Yapay sigara gibi isimlerle anılan bu cihazlar, nikotin taşıyan buhar üretme de e-likit adı verilen ve kullanılmakta olan alete göre farklı çeşitleri olan sıvıları kullanmaktadırlar. Kullanım amacına göre Premium likit- salt likit ya da standart e-likit olmak üzere çeşitleri olan bu sıvılar farklı markalar tarafından üretimi olsa da hemen hemen aynı maddeler oluşmaktadır.
Elektronik sigara ararken birçok e-sigara modeli karşımıza çıkar. Fakat uygun fiyatlı e sigara ile yüksek fiyatlı bir e-sigara arasında kalite ve dayanıklılık bakımından gözle görülebilir farklar olabilmektedir. E-sigara fiyatları araştırılmasında pil ömrü ve buhar gücü göz önünde tutulmalıdır.

E Sigara Elektronik Sigara

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Profesyonel Elektronik Sigara Nasıl Seçilir?
Next reading
Elektronik Sigaranın Önemi