Shopping cart
₺0,00

Elektronik Sigara Kullanımı ve Faydaları

Likitli e-sigara

Elektronik sigara tiryakilere özel olarak hazırlanmış pille çalışan duman yerine buhar çıkaran bir cihazdır. Tütün mamullerine duyulan bağımlılıktan kurtulmak ve zararlarını azaltabilmek için kullanılır. Diğer adıyla e-sigara, sigara içmenin alternatifidir. Sigara kullanımı toplumda yaş ortalaması açısından çok ufak yaşlara düşmüştür. Bağımlılık yaratan maddeden kurtulmak çok zordur. Elektronik sigara  ‘’sigara bırakmak isteyenlerin tercih ettiği bir üründür’’. Çalışma prensibi olarak cihazın içindeki pil içerisine eklenen likiti ısıtıp buharlaşmasını sağlamaktadır. Buharlaşma da kartuş ile gerçekleşmektedir. Dünyada yapılan sağlık kuruluşlarına göre sigara içmekten çok daha sağlıklıdır.
Nikotin bağımlılık yapan bir maddedir ancak e-sigara ile alınan oran kahve ya da çaydan alınan oranla kıyaslanmaktadır.

E-sigara kullanıcıları
E-sigara kullanıcıları

Elektronik Sigara Çalışma Mantığı

Elektronik sigaranın çalışma mantığı çok basittir. Cihaz üzerinde yer alan bir kısımdan likit dolumu yapılmaktadır. Likit, dolum yapılan kısımdan içeri girerek cihazda teller ile sarılı pamuğa gelmektedir. Pamuk likiti emmesinden sonra cihaz çalışmaya başlar. Bu esnada kullanıcı, düğmeye basılı tutup aynı sigara içer gibi dumanı içeri çeker ve bu sayede sigara kullanımda farksızdır.
Elektronik sigara içinde likitin buharlaşması, pamuğa teması olan tellerle olur. Kullanıcı buharı çekmek istediği zaman cihaz üstüne basılı tuttuğu düğme, tellere elektrik ileterek likit ismi verilen sıvının yanmasını ve sonrasında buharlaşmasını sağlar. Bu sayede güzel kokulu ve temiz buhar alışverişi sağlanır.

Elektronik Sigara Likitleri

Elektronik sigara kullanımında dikkat edilmesi gerekli önemli konu likit sıvılardır. Bu durumda orijinal ürün kullanımıyla ilgili bilinçli olunmalıdır. Buhar yolu ile içimize çektiğimizden organların zarar görmemesi orijinal ürün kullanımı açısından çok önemlidir.

Sahte likitlerin anlaşılması;

  • Ambalaj üzerinde bandrol yoktur
  • Şişe üzerinde ml ölçüsü yoktur
  • Sahte olanlar düz beyaz bir plastik kutu
  • İçindeki sıvı çok akışkandır
  • Son kullanımı tarihi bulunmaz
  • Plastik kilit kapak ağzında bulunmaz.

Bitkisel oranları yüksek olan likitlerin tercih edilmesi daha yararlıdır. Elektronik likitler kaliteli olduktan sonra tatmin edici tat verir. Yoğun bir tiryakiler varsa size önerilen cihaz ve nikotin oranları ile başlayıp azaltma yöntemi ile en son nikotinsiz olanları ile sürdürmek en mantıklısıdır.

Elektronik sigara içicileri
Elektronik sigara içicileri

Elektronik Sigara Kullananlar

Elektronik sigara ile sigara bağımlılığı kısa zamanda sona ermektedir. Özellikle ufak yaşlara kadar düşen bağımlılıktan kurtulabilmenin farklı yolları aransa da son zamanlarda en fazla tercih edilen yöntem e-sigaradır. Özellikle Amerika ve İngiltere’de sigarayı bırakmak için elektronik sigaraların birçok kullanım alanı vardır. Elektronik sigaranın avantajları;

  • Yangın çıkarma riski neredeyse yoktur
  • Pasif içicilik oranlarını minimuma indirir
  • Ekonomik açıdan hesaplıdır.

4000’e yakın kimyasalın duman ile dışarıya çıkışını engellemektedir. Elektronik sigaraların herhangi bir kullanım şekilleri bulunmaz. Sigara içme isteğinin fazla olduğu atak anında kullanılır. Elektronik sigara kullanım kolaylığı ve sigarayı bıraktırma oranlarının yüksekliğinden dolayı çok fazla tercih edilir.

Sigara içme isteğinin fazla olduğu durumlarda kullanılmaktadır. Elektronik sigaranın kullanım kolaylığı ve sigarayı bıraktırma oranının yüksekliğinden çok tercih edilmektedir. Elektronik sigara modelleri kadar likitlerinde çok çeşitleri bulunur. Elektronik sigara kullanılan süre içinde likitte kullanılması gerekir.

Elektronik Sigara Likit

Günümüzde giderek yaygın hale gelen elektronik sigara kullanımı özellikle sigara kullananlar tarafından tütünün ve dumanın etkisinden korunarak sigara içme fırsatını elde edilir. İçinde olan likit bölümündeki sıvı elektronik sistem ile buhara dönüştürülerek bu şekilde kullanan kişileri ağızdan buhar çekmesi sağlanır. Farklı renkleri ve boyutlarında tasarlanan modeller ile her zevke hitap eden seçim yapılabilmektedir. Özellikle ufak boyutu istediğiniz herhangi bir yere götürebilecek şekilde yapılmıştır.

Buharlı e-sigara
E sigara

Sigara kullanan kişilerin tütünün dışında duman içindeki maddelerden dolayı zarar görmesi söz konusu olduğu durumda smok alien elektronik sigaranın içinde tütün mamulleri olmaması ve aynı zamanda dumanın yerine buhar üretilmesi kullanan kişiler açısından çok daha sağlıklı seçenek olmasını sağlar. Her bütçeye uygun farklı fiyatlardaki modellere göre değiştiği için bu durumda tercih edecek modeller fiyatları belirlemektedir. Elektronik sigaranın içinde olan sıvı buhar üretimini sağladığı için sıvının olduğu kısım likit olarak adlandırılır.

Alınan birçok üründeki gibi elektronik sigara likitlerinin de son kullanma tarihleri bulunur. Satın alınan şişenin üzerine bakarak son kullanma tarihlerini mutlaka kontrol etmelisiniz. Genellikle, raf ömürleri 2 sene olarak bilinmektedir.

Elektronik Sigaranın Faydaları

En önemli faydalarından biri sigara kullanımını bitirmek olan elektronik sigaranın insan vücuduna yönelik zararı azdır. Elektronik sigaranın avantajlarına bakıldığında;Elektronik sigara kullanan kişilerin beklentisine göre birçok özellik vardır. Farklı marka ve modelde elektronik sigaralar bulunmaktadır. Her birisi farklı özellikleri olsa da elektronik sigaraların faydaları aşağıda yer almaktadır:

Ergonomik Tasarımı Vardır

Elektronik sigara markalarının birçoğu, piyasaya çıkarttıkları modellerin, modüler tasarımda olmasına özen gösterir. Bu açıdan sağladığı içim keyfinin dışında taşıma kolaylığı sunan elektronik sigaralar, gündelik yaşamda sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.

Sıcaklık Sistemiyle Çalışır

Elektronik sigaralar, normal sigaraya göre ateşle değil kendine özgü sıcaklık sistemiyle çalışır. Bu sayede herhangi bir olumsuzluğa neden olma olasılığı düşüktür.

Geniş Nikotin Yelpazesi Bulunur

Elektronik sigara faydaları arasında olabilecek diğer özellikte geniş nikotin yelpazesine sahip olmasıdır. Özellikle uzun zamandan beri sigara kullanan kişilerde meydana gelen nikotin bağımlılığı, sigarayı bırakmayı engelleyen önemli nedenlerdendir. Bu anlamda 0 mg nikotinden 36 mg nikotin seçeneğine kadar geniş likit yelpazesi, sigara kullanmanın kademeli bir şekilde engellenmesine destek olmakta; ayrıca farklı beklentileri de karşılamaktadır.

E Sigara Elektronik Sigara

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Elektronik Sigaranın Faydaları Ve Zararları
Next reading
Elektronik Sigara İle Sigarayı Azaltın