Shopping cart
₺0,00

Elektronik Sigara Orucu Bozar Mı?

E-sigara içen erkek ve kadın

Sigara severlerin sigara alışkanlığını bırakmak amacıyla kullandıkları elektronik sigara yani kısaca e-sigara nikotinli veya nikotinsiz seçenekleri olan kullanıcıya buhar sunan bir elektronik alettir. Elektronik sigara içmek normal sigara içmekten kaçındırmaya yarayan özellikleri halen ispatlanmış değildir. Ama kullanıcılar yine de bu amaçla elektronik sigara kullanımına talep gösterir. Elektronik sigara kullananların normal sigara kullanım alışkanlıklarını düşürdüğü verilerle gözlenmektedir.

Elektronik sigara
Elektronik sigara

Elektronik sigara kullananlar da dini konularda merak ettikleri sorulardan biri elektronik sigara orucu bozar mı sorusudur. Bu durumun ramazan ayında tutulan oruçları bozup bozmadığı elektronik sigara kullanıcıları tarafından merakla takip edilmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı bu konuda özel bir açıklama yapmamıştır ama sigara ile ilgili olan fetvanın burada aynen geçerli olduğu kabul edilir.

Oruç Tutanlar Elektronik Sigara Kullanabilir mi?

Elektronik sigara içerisinde bulunan maddeler buharları içeri çekildiğinde insanın orucunu bozar. Oruç tutanların sigara içmekten, tütün içmekten, elektronik sigara kullanmaktan, buhur yakıp dumanını içine çekmekten uzak durması gerekir. Bu gibi davranışlar ile içe çekilen buhar organlara kadar ilerlediği için orucu bozar ve oruçlarını hem kefaretini ödemeleri hem de kaza etmeleri gerekir.

Elektronik sigara içenler oruçlu halde iken bu davranışı bilerek gerçekleştirirlerse oruçları bozulur. Bu sebeple de oruçlarının tekrar kaza etmeleri gerekir,  aynı zamanda bilerek bozdukları içinde 61 günlük kaza orucunu tutmaları gerekir. Yani kısacası oruç tutanlar elektronik sigara ya da herhangi bir sigara ürününü kullanamazlar.

Elektronik Sigara Modelleri

Elektronik sigara kullanmak isteyen insanlar genellikle ilk başlarda hangi modeli seçeceklerine karar veremezler. Bu sebeple de elektronik sigara modelleri için bir araştırma içerisinde girerler. Elektronik sigara modellerine bakıldığında geniş bir ürün yelpazesine sahip olduğu görülür. Bu sebeple de seçim yapmak baya zordur.

E sigara
E sigara

Geleneksel sigara benzeri elektronik sigara modelleri insanların sigara bırakmaya karar verdikleri ilk anlarda tercih ettikleri modeller arasındadır. Ama bu yöntem ile sigara bırakmanın hiçbir yararını göremezler çünkü bu tip elektronik sigaralar yine aynı derecede geleneksel sigaralar gibi nikotin oranı barındırırlar ve çok fazla aroma seçenekleri yoktur.  Yani yeni başlayanlar için geleneksel sigara benzeri elektronik sigaralardan uzak durulması gerekir.

Yeni Başlayanlar İçin Elektronik Sigara Modelleri

Elektronik sigara kullanmaya yeni başlayacak olanlar ilk başta şarj edilebilir modelleri tercih etmelilerdir. Bu modellerin diğer geleneksel sigara tipli elektronik sigara modeline göre daha çok avantajları vardır. Hem şarj sürelerinin yeterli miktarda olması hem de dolum yapılabilmesi açasından avantajlı bir tercih olmaktadır. Yeni başlayanlar ilk başta bu modelleri tercih ederlerse elektronik sigara kullanımlarını kolaylaştırmış olurlar. Satın alacağınız elektronik sigara kapıda ödeme sistemi ile size teslim edilecektir.

Tercihler sırasında gün içerisinde tekrar şarj edilmesini gerekli kılmaması, dolum yapılabiliyor olması, geleneksel sigaralarda alınan hazzın aynı şekilde alınıyor olması, ağızda iyi bir tat bırakması gibi özellikler değerlendirilerek bir seçim yapılmalıdır. Aynı zamanda elektronik sigaraları ayarlamak zor olabileceğinden de basit elektronik sigaraların tercih edilmesi ger zaman daha iyi bir kullanım şansı sunar.

Elektronik Sigara Diğer Geleneksel Sigaradan Zararlı mı?

Elektronik sigaralar kullanıldıklarında diğer geleneksel sigaralar gibi zift ya da katran gibi atıklar açığa çıkartmazlar. Geleneksel sigaralar genellikle yanarken zehirli maddeleri açığa çıkarırlar ama elektronik sigaralar yandıkları zamanlarda bu zehirli maddeleri açığa çıkartmayacak şekilde tasarlanmış olan cihazlardır. Elektronik sigaralar normal geleneksel sigaralara göre daha az zararlı olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Elektronik sigaracı
Elektronik sigaracı

Elektronik sigara içerisinde bulunan e-likit içeriklerinin tümü ile bilinmesi elektronik sigarların zararlarının olmadığını göstermektedir. Elektronik sigara üreticileri bu işi yapabilmeleri için gerekli olan yasalarda belirtilen her türlü kurallara uygun olarak üretim yaptıklarından elektronik sigaralar diğer geleneksel sigaralara göre daha zararlıdır.

Sigara Dumanı Orucu Etkiler mi?

Ramazan ayında merak edilen sorulardan biri de sigara dumanının orucu bozup bozmadığıdır. Bu soru sigara veya elektronik sigara kullanıcıları tarafından merakla araştırılan, aynı zamanda kendi bulundukları ortamlarda sigara içilmesi ile pasif içici olan kişilerin sigara dumanına maruz kalmaları ile oruçlarının bozulup bozulmadığını öğrenmek isteyenler tarafından araştırma konusudur. Yani sigara kullananlardan sonra en çok da sigara kullanmayıp bunun dumanına maruz kalan kişiler bu konuda bilgilere ulaşmak istemektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığı yemek içmek gibi durumlarla orucun bozulduğunu bildirdiğinden sigara dumanının orucu bozmadığını ama sigara içmenin orucu bozduğunu ifade etmektedir. Ancak sigara dumanına maruz kalmak orucu bozmamasına rağmen bilerek ve isteyerek sigara içilen bir ortamda oruçlu kimsenin bulunmasının da doğru olmadığını belirtmektedir.

E Sigara Elektronik Sigara

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Elektronik Sigara Boğaz Yanması Yapar Mı?
Next reading
Elektronik Sigara En Yakın Satış Noktası Nasıl Bulunur?