Shopping cart
₺0,00

Elektronik Sigaraların Çalışma Sistemi Ve Likit

Elektronik Sigara

Elektronik sigara, tütün mamullerine olan bağımlılıktan kurtulmak ya da zararlarını azaltabilmek için tasarlanmış cihazlardır. Yapay, pilli, e-sigara, yalancı ve likit sigara gibi birçok ismi bulunan bu elektronik sigaralar, gerçek sigaralarda farklıdır. Başta elektronik olmasından dolayı bu sigara dumansız ve buharlaşma özelliğine sahip bir cihazdır. E-sigaranın en önemli parçası hava sensörleridir.

Elektronik sigaralar ayrıca teknolojik açıdan da normal sigaralardan ayrılır. Çünkü normal sigara içeriği son zamanlarda tütün dışı maddeler ile giderek yabancılaştığından dolayı kullananları her açıdan tehdit etmeyi sürdürürken e sigaralar ise tamamen doğal meyve aromalarından üretildiklerinden herhangi bir sağlık tehdidi oluşturmaz.

E-sigara içen kız
E-sigara içen kız

Elektronik sigaraların bunun yanı sıra sert içimlik olarak buhar düzeyi fazla olduğundan da özellikle duman altı olmak isteyenler de sıklıkla tüketilmeleri bu özelliğinden dolayıdır. Bunun dışında doğal tropik meyve aromalarının özlerinden meydana gelen doğal bir şekilde laboratuvar şartlarında kimyevi madde olmadan üretildiklerinden oldukça natürel içecekler arasındadır.

Elektronik Sigara İçeriği

Alkaloit sıvısı etanol, su, aroma, glikol ve nikotinden oluşmaktadır. Normal sigaraya göre kanserojen maddeler barındırmayan e-sigaralar, nikotin düzeyine göre farklılık göstermektedir. Bu sebeple de normal sigaradan elektronik sigaraya geçenler, kendilerine sigara değiştirme izlenimi uyandırmaması için devamlı kullandıkları sigaraların nikotin oranına göre e-sigaraları tercih etmelidirler. Elektronik sigara ile kullanılmakta olan nikotin, sıfır nikotin düzeyine çok rahat bir şekilde düşürebilmektedir.

Elektronik Sigara Nasıl Çalışır?

E-sigaralar tek bir hareketle hızlı bir şekilde birbirlerine uyarı ileterek ana maddelerden biri olan alkaloit sıvısını buharlaştırmaktadır. Öncelikle sigara çekildiğinde hava sensörü bunu algılayıp entegreyi harekete geçirmektedir. Entegreler hızlıca akımı başlatarak buharlaştırma işlemi gören ‘’Atomizer’’ bölümüne akımı iletmektedir. Atomizer bölümündeki tugsten-wolfram teli hızlıca ısınarak temas durumundaki alkaloit sıvısını buharlaştırmaktadır. Böylelikle oluşan buhar, hava ile birleşerek çekilmektedir.

Sigara alternatifi e-sigara
Sigara alternatifi e-sigara

Elektronik Sigara Çalışma Mantığı

Elektronik sigara çalışma mantığı tiryakilere özel olarak tasarlanan pille çalışarak içindeki likitin dumanı buhar olarak dışarıya verilmesiyle çalışan sistemdir. Sigara bağımlılığı çok yoğun olan ülkemizde ciddi zararlar ve bağımlılık söz konusu olduğu için yaşamın güvende olabilmesi adına üretilmiştir. Elektronik sigaralar 2 kısımdan oluşmaktadır. Pil, kartuş ve atomizer olarak adlandırılmaktadır. E-sigara kullanımına başlandığı zaman normal sigarayı aramayacaksınız.

Sigaraların verdiği yüksek ve ciddi kanserojen zararlardan kurtulmuş olacaksınız. Siz de sigara tiryakiliğinden, karbon monoksit ve zararlı maddelerden kurtulmak isterseniz elektronik sigara almalısınız. Ayrıca ateş ve köz gibi sistemle çalışmadığından dolayı yangın gibi tehlikeli olaylarla karşılaşmazsınız. Dikkat edilmesi gerekli durum ise oranları ayarlayarak sonrasında yavaş yavaş nikotinsiz likitlere geçiş yapmaktır.

Elektronik sigaranın dışında sürekli sigara içmekte alışkanlık durumuna gelmemelidir. İlk zamanlarda zorlanmalar olmakta bunun içine günde 3 taneye kadar kullanımı uygundur. E sigaranın kullanımı çok kolaydır. Kullanılan likitler her ortam içinde buharla beraber çalışır ve kullanım kolaylığıyla avantaj sağlar. E-sigara kullananlar sigarayı bıraktıklarını ve ciğerlerde ciddi olarak rahatlama olduğunu belirtirler.

Özgürce e sigara içen gençler
Özgürce e sigara içen gençler

Nikotinsiz likitler de olduğundan zamanla sigaradan nefret ederek tiryakilikten kurtulmuş olacaksınız. Eşiniz ve sevdikleriniz tarafından sigara içiliyor ve kokuyoruz diye şikâyet almayacak onlarında yanında rahatlıkla oturabileceksiniz.

Elektronik Sigara ve Likit

Elektronik sigarayı elektronik yapan ve sigara bağımlılığın en aza indirgeyen önemli kısmı içine konulan likittir. Bu likit dışarıdan bakıldığı zaman sıradan bir sıvı olarak algılanabilmektedir.

Likitler hazır bir şekilde alınacağı gibi evde de yapımı çok basittir. Ancak e-sigarayı yeni kullanacak kişilerin evde likit yapımı gibi işlemde bulunması pek doğru değildir. Bunun sebebi de dışarıdan alınan maddelerin hangi dozda yapılacağı, en doğru likit yapımında nelerin gerektiğinin bilinmesidir. Likitler, herhangi bir aroma olmadan alınacağı gibi karpuz, çilek, elma, kavun gibi meyve aromalılar olarak da alınabilmektedir.

Normal Sigaranın bırakılmasında E-Sigaranın Etkisi

Özellikle uzun zamandır elektronik sigara kullananlar için aniden sigarayı bırakmanın veya sigara sayısını azaltmak pek mümkün değildir. Ancak e sigaradaki geniş nikotin aralığı, nikotin bağımlılığından kademeli bir şekilde kurtulmayı amaçlamaktadır.

Elektronik sigara, içimi esnasında gerçek e-sigara hissiyatı sağlamaktadır. Ağızda oluşan buhar ve ergonomik yapısıyla sigara çok benzemektedir. Böylelikle e-sigara, hissiyat açısından sigarayı size aratmamaktadır. E-sigaralar likitle çalışmaktadır. Likit bileşenleri de bitkisel gliserin, propilen glikol, aromalar ve nikotindir. Bitkisel gliserin ve propilen glikol içerikli olup vücuda herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Aromalar da e-sigara içimini zevkli hale getirmektedir. Nikotin de sıvı formda ve vücudun nikotin ihtiyacını giderebilmek için bulunur.

E-sigara içen erkek ve kadın

Elektronik sigaranın en fazla seçilme sebeplerinden biri de içinde kanserojen madde ya da zifir,  karbon monoksit gibi vücut için zararlı bileşenlerin olmamasıdır. Normal sigara içiminde ne nikotin oranını ne de içerisinde olan zararlı maddeler oranını belirlersiniz; fakat e sigara kullanımında bunu tamamen siz kararlaştırırsınız. Elektronik sigaraların faydası çok yönlüdür. Kişiler hem daha sağlıklı olduğundan elektronik sigarayı tercih ederler.

Birçok e sigara kullananlar, sigarayı bıraktığını ve daha sağlıklı ve mutlu hissettiklerini belirtirler. Ayrıca, sigara içiminde çevrede olan kişilere de zarar verirken, e sigara da etrafta olan insanlara zarar vermezsiniz. E-sigara faydaları ile sigara kullanımında oluşan riskleri en aza düşürmektedir. Bu sayede e-sigara kullanımı çok zevkli duruma gelir.

E Sigara Elektronik Sigara

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Elektronik Sigara Hobi Olarak Kullanılabilir Mi?
Next reading
Elektronik Sigara İşe Yarıyor Mu?