Shopping cart
₺0,00

Elektronik Sigaranın Ömrü Ne Kadardır?

Usb Elektronik Sigara

2004 yılında Çin pazarına sunulan ürün. Günümüzde birçok şirket tarafından dünyanın her yerinde satılır hale gelmiştir. 2003 yılında Çinli bir eczacı tarafından patenti alınan elektronik sigara, oldukça ilgi görmüş ve insanlar tarafından sıklıkla kullanılır hale gelmiştir.

Elektronik Sigara Nedir?

Elektronik sigara, düzeneğinde yer alan pilden güç alarak, haznesinde yer alan likiti buhara çeviren ve bu buharın insanlar tarafından solunmasını sağlayan düzeneğin adıdır. E-sigara, vape gibi isimler ile de adlandırılmaktadır. E-sigara, dumansız sigara olarak da bilinir. Bağımlılık yapıcı etkiye sahip olan nikotin içimine farklı bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır. E-sigara içerisinde tütün bulunmaz ve onu kullanmak için kibrit ya da çakmak gibi yardımcı elemanlara ihtiyaç yoktur.E-sigara üreticileri, sigarada bulunan katran, karbon monoksit gibi insan sağlığına oldukça zararlı olan bu kimyasalların e-sigara içerisinde yer almadığını ve bu sebep ile e-sigaranın, normal sigaraya göre daha sağlıklı olduğunu belirtmektedirler.

Elektronik Sigaranın Bölümleri

Oldukça pratik bir kullanıma sahip olan elektronik sigara, 3 temel bölümden oluşmaktadır. Şarj edilebilir lityum pil; e-sigara içerisinde bulunan pil 3,7 voltluk bir gerilim sağlar. Elektronik sigaranın çalışması için gerekli gücü sağlamak ile görevlidir. Cep telefonunda olduğu gibi şarj edilebilir özelliktedir. Pil, e-sigara içerisinde yer alan likidin buharlaştırıldığı buhar odasına bağladır.

Kadın ve erkek e sigara içiyor
Kadın ve erkek e sigara içiyor

Buharlaştırma odası; buharlaşmanın gerçekleşebilmesi için bir kartuş içerisinde yer alan likit gereklidir. Buharlaştırma odasına takılan kartuş, e-sigaranın ağız kısmı olarak görev yapar. Kullanıcı tarafından yapılan soluma ile beraber atomizer harekete geçer ve üzerinde yer alan teller belirlenen sıcaklığa kadar ısınır. Atomizerin ısınması ile beraber likit sıcaklık ile etkileşime girerek ısınır ve buharlaşma başlamış olur. Oluşan buhar, e-sigaranın ağızlık kısmından insan vücuduna iletilir.

Atomizer (Kartuş); e-sigarada doldurulabilen kartuşlar kullanılmaktadır. Kartuşların içerisinde kullanılan likit Amerikan Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olan propilen glikoldür. Kullanıcılar içerisinde farklı miktarda nikotin ve aromalar yer alan likidi tercih ederek kullanırlar.

Elektronik Sigaranın Çalışma Prensibi

Kullanıcı tarafından, e-sigaradan yapılan solunum ile beraber cihaz içerisinde yer alan hava sensörleri harekete geçerek bu durumu sisteme bildirir. Pilin uyarılması ile güç açılır ve atomizer hızlı bir şekilde ısınmaya başlar. Bu ısınma sonucunda, kartuş içerisinde yer alan sıvıda ısınmaya başlar ve buhar oluşur. Oluşan bu buhar, solunum ile beraber kullanıcıya iletilir.

Elektronik Sigara Modelleri

Günümüzde oldukça fazla marka ve model, e-sigara sektöründe faaliyet göstermektedir. Başlıca e sigara modelleri şu şekildedir. Vaporesso Revenger X;Ülkemizde en çok satılan modellerin başında gelir. Kalite daima ön plandadır. Likit akıtma gibi bir problem yaşatmaz. Aroma ve buhar konusunda kullanıcıyı oldukça memnun edecek güçlü ve yüksek kalitede atomizere sahiptir. Cihazda NRG atomizer mevcuttur. Teknik özellikleri ise; Nrg atomizer, likit kapasitesi 5ml/2ml, 220 watt, 0,96 inç oled ekran ve 2 adet 18650 pil ile çalışmaktadır.

Vaporeso Luxe S;8ML likit haznesine sahiptir. Bir tüp likit ile gün boyu başka likite ihtiyaç duymadan kullanma avantajı sunar. Teknik özellikler; SKRR S atomizer, likit kapasitesi 8ML/2ML, 220 watt, 2 inç oled renkli ekran, ve 2 adet 18650 pil ile çalışmaktadır. Vaporesso Swag;Tek pilli ve kompakt tasarım sayesinde rahat kullanım ve rahat taşıma avantajı, akıtma sorunu olmayan, daha sağlam, aşınma ve çizilmelere karşı dirençli bir cihaz olarak karşımıza çıkmaktadır. Kalite ön plandadır. Teknik özellikleri; NRG SE atomizer, likit kapasitesi 3,5ML/ 2ML, 80 watt, 0,91 inç oled renkli ekran ve 1 adet 18650 pil ile çalışır.

E sigara modelleri
E sigara modelleri

Vaporesso Luxe 2;Buhar ve aroma düzeyi oldukça tatmin edici seviyededir. 2 adet pil kullanılmakta ve 220 watta çıkabilmektedir. Teknik özellikleri; NRG S atomizer, likit kapasitesi 8ML / 2ML, 220 watt, 2 inç oled renkli ekran ve 2 adet pil ile kullanılmaktadır. Smok Mag; En çok beğenilen modeller arasındadır. Tasarımı bir hayli ilginç olan cihaz kabza şeklindedir ve piller tıpkı şarjör gibi takılmaktadır. Sağ ve sol elini daha çok kullananlar için iki farklı modelde üretilmiştir. Cihaz oldukça başarılı bir buhar ve aroma performansı sunmaktadır. Teknik özellikleri; TFV12 Prince atomizer, likit kapasitesi 8ML, 225 watt, 2 inç TFT oled renkli ekran ve 2 adet 18650 pil ile çalışmaktadır.

Smok X Priv; Genel olarak akıtma sorunu yaşatmayan cihaz, cama benzeyen bir malzeme ile kaplanmıştır. Cihazın görünüşü ve elde duruşu oldukça keyif vericidir. Teknik özellikleri; TFV12 Prince atomizer, likit kapasitesi 8ML, 225 watt, 2 inç oled ekran ve 2 adet 18650 pil ile çalışır. Smok Alien; Cihaz en çok satılan modeller arasında yerini almıştır. 2 pil ve 220 watt ile çalışan bir cihazdır.

Elektronik Sigara Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

Bu soruya belli bir standart içerisinde cevap vermek oldukça zor olacaktır. Bunun nedeni ise; bu sorunun cevabının kullanıcılar ile alakalı olduğudur. Kullanım sıklığı, pilin boyutu, cihazın düzenli bakımı ve cihazın kullanıldığı çevre; cihazın ömrü üzerinde oldukça etkilidir. Atomizerin de bakımının sürekli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bir atomizerin ömrünün 1 yıl olduğu yaygın kanı olsa da aslında maksimum 2 aydır.

Vaporesso Polar Kırmızı Renk Elektronik Sigara Atomizeri
Vaporesso Polar Kırmızı Renk Elektronik Sigara Atomizeri

Elektronik Sigara Temizliği Nasıl Yapılır?

E-sigara kullanılmaya başlandıktan bir müddet sonra verimini kaybetmeye başlayacaktır. O nedenle sürekli olarak bakımının yapılması hem cihazın ömrünü uzatmakta hem de kullanıcının sağlığı için oldukça önemlidir. Temiz atomizere sahip olan cihaz her zaman daha yüksek verim sağlar. Atomizerde çok fazla tortu yok ise ılık su ile temizleyip kurulayarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Bunun dışında karbonat, etanol ve sirke ile de temizlenebilir.

Elektronik Sigara Fiyatları

Elektronik sigara fiyatları; Markaya ve modele göre değişiklik göstermektedir. Satıcınızdan bu konuda destek alabilirsiniz.

E Sigara Elektronik Sigara

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Erkek ve Kadınlara Uygun E-Sigara Seçimi Mümkün Mü?
Next reading
E-Sigarayı Herkes Kullanabilir Mi?