Shopping cart
₺0,00

Elektronik Sigaranın Özellikleri ve Faydaları

Elektronik Sigara içen gençler

Elektronik sigara, son zamanların en fazla öne çıkan ve birçok yorum yapılan tütün ürünlerinin başında gelir. E-sigara diye de adlandırılan bu ürün, nikotin ihtiyacı için oldukça önemlidir. Son zamanların en önemli ve popüler cihazlarından olan bu sigara çeşidinin kendine özgü kullanım şekilleri vardır.

E sigara, günümüzde birçok marka tarafından da üretilen ve sıklıkla kullanılan bir teknolojidir. Bu teknoloji, her geçen zaman daha da gelişmekte ve birçok kişi tarafından tercih edilir.

Elektronik Sigara Coil

Elektronik sigara normal sigarayı bırakmada kullanılan sigara türüdür. Normal sigaraya benzemez. Nikotin özeliği yoktur. Coil’in kelime anlamı da iç atomizerdir. Dirençli tel etrafında yer alan pamuk veya silika maddesinden oluşan yapıdadır. Özellikle e sigara parçaları arasında atomizerin düzenli bir şekilde değiştirilmesi gerekmektedir. Atomizer tabanı da bataryayı bağlayan bir parçadır. Gelişmiş elektronik sigara modelleri, hava akımını kontrol altına alan bir halka vardır. Bu hava kontrol halkası ile elektronik sigara içindeki duman oluşmaktadır. Bilinmesi gereken elektronik sigara normal sigara gibi bir duman içermez.

Farklı elektronik sigara markaları, çeşitleri olmasına karşı her cihaz ve kullanılan likit içerikleri temelde aynı bileşenlerdedir. Her e-sigara temelde pil- batarya bölümü ve de atomizer, coil, likit tankı üçlüsünden oluşan bir bölümün birleşimi ile oluşur.

Elektronik Sigaranın Özellikleri

Elektronik sigara, bazı özellikleri ile tanınmakta ve buna göre kullanılması gerekir. Kendine özgü bir cihaza sahip bu sigaranın kullanım şekli de normal tütün ürünlerine göre çok daha farklı ve komplekstir. Bundan dolayı elektronik sigara kullanacaklar kullanım detaylarını incelemelidir.
Yanma ve tutuşturma ile ilgili özellik bulunmamaktadır. Katran, nitrozamin vb. kanserojen maddeler yoktur.

  • Ateşi olmadığı için yangınla ilgili bir tehlike yoktur.
  • İnsan vücudu için uygun tasarımda ve içimi bulunur.
  • Elektronik sigaranın kokusu yoktur bu nedenle pasif içiciliğe neden olmaz.
  • Dumanı taklit eder ve psikolojik açıdan sigara hissini yansıtır.
  • Elektronik sigara çevre dostudur. Kirliliğe neden olmaz.

WHO tarafından önerilen ‘’Nikotin yerine koyma’’ tedavisi ile zahmetsiz ve güvenli bir şekilde sigaranın bırakılmasında destek sağlar.

E-Sigara Kullanımı, Marka ve Çeşitleri

Elektronik sigaranın kullanımı tercih edilen cihazlara göre değişiklik gösterir. Sigara kullanımında bilinmesi gerekli önemli özellik cihazların pille veya şarj ile çalışıp çalışmadığıdır. Cihaza yerleştirilen farklı bölmenin içerisine nikotin veya aroma içerikli likit madde yerleştirilir. Bu maddenin ısı ile buharlaşmasından sigara içilir duruma gelir.

Smok e-sigara markasının dışında tercih edilen birçok kaliteli marka yer alır. Bu markalara örnek olarak Juul, Voopoo, Vaporesso ve Geekvape gibi markalar da piyasada yer alır. Bu markaların kendi içerisinde piyasaya sunduğu farklı aromalara sahip likit nikotin içermekte olan maddelerde bulunur.

Elektronik Sigara likit marka
Elektronik Sigara likit marka

Elektronik Sigara Üretimi

Üreticiler 8 binin üzerinde elektronik sigara likidi üretmiştir. Esigara için likit seçiminde dikkat edilmesi gerekir. İçindeki likidin nikotin seviyesinin iyi seçilmesi gerekir. Özellikle tütün bazlı sigarayı bırakmada elektronik sigara kullanan kişilerin sigaraları için seçtikleri likit içerisindeki nikotin seviyesinin ayarlamasının iyi olması gerekmektedir. Elektronik sigaralarda atomizerden sonra önemli olan parçalardan biri de pildir.

Seçilen elektrik kaynağı sigaradan alınacak keyfi belirlemektedir. Bu nedenle elektronik sigaralarda pil seçimi önemlidir. Dünya’da e sigara üretimi ve satışı yapan birçok firma vardır. Bununla birlikte birbirinden farklı özellikleri olan e-sigaralar üretilmektedir. E sigara fiyatları ürünlerin özelliklerine göre farklılık gösterir.

Elektronik Sigaranın Faydaları

Elektronik sigara tütün ürünlerinde olan zararlı kimyasalları barındırmadığından insan sağlığına yönelik risk taşımamaktadır. Bu özelliği ile sigara bağımlısı olanlar için önemli bir yarar sağlar. Kanser, solunum yolu hastalığı, koah gibi birçok hastalığın önüne geçer. Sigarayı bırakma da fazlasıyla yararlı olduğu görülmektedir. İçinde olan nikotin ile sigara içme isteğini giderdiği gibi el ve dudak tiryakiliğini yok eder. Yanma olmadığı için karbon monoksit gibi birçok zararlı gazın salınımı bulunmaz. Ateş ve yanma olmadığı için yangın riski de bulunmaz.

Sağlıklı e-sigara
Sağlıklı e-sigara

Çeşitli tatlar ile üretilmekte olan likitlerle kendi zevklerinize uygun aroma tercihi yaparak keyifli bir şekilde kullanılabilecek özelliğe sahiptir. Tütün ürünlerindeki gibi el ve parmaklarda sararma yapmamaktadır. Cepte taşınabilecek şık bir tasarımı olan aksesuar gibi kullanabilirsiniz. Sigara fiyatlarında sürekli olarak yükselme olurken e-sigara fiyatları oldukça ekonomiktir. Elektronik sigara cihazınızı bir defa aldığınızda çok cüzi bir giderle likit alarak sürekli olarak kullanabilirsiniz. Duman ve sigara külü problemi olmadan sadece buhar veren elektronik sigara size ve çevrenize rahatsızlık vermez.

Elektronik Sigara’nın Temizliği

Elektronik sigara içerek çevreye zararınız olmaz. Normal tütün sigarasında bulunan nikotin hem çevreye hem içen kişilere çok zarar vermektedir. Aynı zamanda astım, nefes darlığı ve akciğer kanseri gibi hastalıkların oluşmasında önemli bir etkendir. Elektronik sigara içerek sağlıklı bir insan olabilirsiniz. Elektronik sigaranın temizliği de çok kolaydır. Parçalara ayrılan aparatları bulunmaktadır. Özellikle atomizer ve gövdesinin temizlenmesi gerekmektedir.

Bunu iki şekilde yapabilirsiniz. İster ılık su altına tutularak, ister boş bir kaba ılık su koyarak yapılır. Su içerisine atomizer ve gövdesini yerleştirerek çözülmesini beklenebilir. Aroma özelliği olan likidin temizlenmesi çok önemlidir. Her bir kullanım sonrası temizlenmesi gerekir. Aksi durumda kullanılan aroma ve likit diğer kullanmada lezzeti bozmaktadır. E sigara kullanılmadan önce kullanım kılavuzuna bakılmalıdır.

E Sigara Elektronik Sigara

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Elektronik Sigara Hangi Miktarlarda Kullanılmalı?
Next reading
Yeni Trend Elektronik Sigara Nedir?