Shopping cart
₺0,00

Elektronik Sigarayı Herkes Kullanabilir Mi? 

E-sigara kullanıcıları

Elektronik sigara bir diğer ismi ile e-sigara sigarayı bırakmak isteyen kişilerin tercih ettiği bir üründür. Ülkemizde ve dünyada özellikle son yıllarda çok popüler bir hâle gelmiştir. Bu konu da pek çok fikir ve araştırma yapılır. Elektronik sigaranın gerçekten sigarayı bırakma üzerine etkisi olup olmadığı merak edilir. Bu konu da net bir şey söylemek doğru değildir çünkü bunun bir ispatı yoktur. E sigara normal sigaraya göre, daha az zararlıdır. Yine de içerisinde nikotin olduğu için, çoğu kişi kullanma konusunda endişe yaşar. E-sigara kullanmadan önce, bu konuda araştırma yapmak, son derece iyi olacaktır.

E-Sigara Nasıl Çalışır?

E-sigaranın çalışma sistemi de merak edilen konular arasında yer alır. Bu cihaz içerisine bir sıvı koyulması ile çalışır. Bu sıvılar genel olarak nikotin içerir. Çözelti ısınır ve solunacak bir buhar hâline gelir. Bu cihazlar genel olarak bir pil yardımı ile çalışır. E-sigara isminin yanı sıra, e-sigara, e-buharlaştırıcı gibi isimleri de vardır. Genellikle yurtdışında vaping olarak isimlendirilir.

E-sigara parçaları
E-sigara parçaları

Elektronik sigaralar da klâsik sigaralara ve pipolara benzer. Tasarım olarak tamamen farklılıklar gösterir. Görüntü olarak USB ve flash bellek ile benzerdir. Tek kullanımlık olanlarının yanı sıra, uzun süre kullanılabilecek, çeşitleri de bulunur. E-sigara için kullanılan sıvılar, klasik nikotin, tatlandırıcı, propilen ve gliserin gibi maddeler içerir. E-sigara modelleri geniş bir yelpazede incelenebilir. 

Elektronik Sigaralar Güvenilir Mi?

Çoğu kişi sigarayı bırakmak için elektronik sigara kullanmayı tercih eder. Yapılan birçok araştırmada elektronik sigara kullanımının genel olarak bir zararı olmadığı, nikotin içeren sıvıların tavsiye edilmediği gündeme gelmiştir. Bu konu da hala araştırmalar devam etmektedir. Elektronik sigara için kullanılan sıvı çok önemlidir. Bu sıvının sadece aroma içermesinin herhangi bir zararı olmaz. Elektronik sigara kullanan kişilerde çok fazla sağlık sorununa rastlanmaz. Sigarayı uzun yıllardır bırakmak isteyip, bırakmayan kişiler için, çok büyük bit avantaj olmuştur. En azından daha az zararlı olduğu söylenebilir.

Elektronik sigara nikotin içeriyorsa, ergenlik çağındaki kişiler, hamileler, yetişkinler için güvenli olduğu söylenemez. Bunun dışında yurt dışında bu ürünlerin kullanımı daha yaygındır. Özellikle lise öğrencileri tarafından çok fazla tercih edilir. 20 yaşına kadar beyin gelişimi devam ettiği için, e sigara bu yaşın altındaki kişilere önerilmez. Bu yüzden e sigara alırken, kalitesine dikkat edilmesi gerekir. Kalitesi ve içeriği çok önemlidir.

Sigarayı bırakmak isteyenlere tavsiye edilse de sigara içmeyen kişiler için, kesinlikle tavsiye edilmez. Nikotin bağımlılığı yapabilir. Bu açıdan dikkat edilmesi gerekir. Bu bir risk olarak kabul edilir. Özellikle sigara içmeyenler de nikotine karşı alışkanlık yapabilir. E sigaralar da yapılan araştırmalar da büyük bir risk olduğu görülmemiştir. Pil ile çalıştığı için, çok nadir olarak yangın ve patlama gibi durumlar söz konusu olabilir. Elektronik sigara kullanan kişiler, bazen böyle olumsuz durumlar yaşanacağını da bilmelidir.

E-Sigara İle Sigarayı Bırakmak Mümkün Mü?

E-sigara genelde sigara bağımlılarının tercih ettiği bir yöntemdir. Çoğu kişi de ise yaradığını da görülür. Bu konu da kesin bir bilgi olmasa da ağız alışkanlığı konusunda faydası vardır. Kullanım oranına çok dikkat edilmesi gerekir. Gereğinden fazla kullanmak, bazı zararlar verebilir. Mutlaka amacına uygun olarak kullanımı tavsiye edilir.

Elektronik Sigara
Elektronik Sigara

Günümüzde pek çok insana elektronik sigara kullanmak, normal sigara kullanmaya göre, çok daha cazip gelir. Kaliteli ve içerisinde katkı maddesi ya da nikotin bulunmayan ürünler, genelde bir sıkıntı oluşturmaz. Yani kimyasal bir madde olmaması çok önemlidir. Sigarayı çok içen gençler için, bırakma konusunda yardımcı olsa da hiç sigara içmeyen gençler için tehlikeli olabilir. E-sigara kullanımı özellikle günümüzde yaygın hale gelmiştir. Klâsik sigaraya göre daha ekonomiktir ve sağlığa daha az zarar verir. 20 yaş altı kişiler için tavsiye edilmez.

Elektronik Sigaranın Avantajları

Elektronik sigara normal sigaraya göre çok daha avantajlıdır. Ateşleme süresi geleneksel sigaradan farklıdır. Bu yüzden katran ya da zift gibi kötü ve zararlı maddeler, içerisinde bulunmaz. Tercihe göre en az nikotin dozajında tercih edilmesi gerekir. Ayrıca kişinin sevdiği ve damak tarzına uyan aromalar seçme gibi bir şansı vardır.

Elektronik sigara son derece ekonomiktir. Sigara için normalde çok daha fazla bir bütçe ayırmak gerekir. Elektronik sigara ile neredeyse 5 katı daha az masraf edilir. Ayrıca kül sıkıntısı da olmaz. Kül tablası, çakmak ve tütün sarmak gibi işlere gerek kalmaz. Geleneksel sigara alışkanlığını kısa sürede bitirir ve böylelikle sağlığınıza da daha az zarar vermiş olursunuz.

E-sigara
E-sigara

Elektronik Sigara Özellikleri

Elektronik sigara şarj edilebilir özelliğe sahiptir. Genel de ilk kez kullananlar, bu modelleri tercih eder. Klasik sigara havasındadır. Buharlaşma özelliği vardır. Atomizer haznesi ismini alan bir bölümü bulunur. Bu bölüme likit bittikçe doldurma yapılır. Bu haznede de bir batarya vardır.

Atomizer özellikle sigarayı bırakmak isteyenler için iyi bir sistemdir. Çok sayıda likit kullanılabilir. Her cihazda likit kapasitesi değişiklik gösterir.

Elektronik sigara fiyatları merak edilir. Bu konu da pek çok marka ve model bulunur. Kaliteli ürün seçmek her zaman sağlık için çok önemlidir. Fiyatlar herkesin bütçesine uyum sağlayacak, ekonomik şekildedir.

E Sigara Elektronik Sigara

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Elektronik Sigaranın Çeşitleri Nelerdir?
Next reading
Elektronik Sigara Kullanımı