Shopping cart
₺0,00

Nikotin Bağımlılığı Ve Elektronik Sigara

tütün sigarası

Nikotin, tüm tütün ürünlerinde bulunan bir uyarıcıdır. Nikotin bağımlılığı ise vücudun bir süre bahsettiğimiz nikotini kullandıktan sonra sürekli nikotin tüketme isteği duyması olarak ifade edilebilir. Çünkü nikotin aldıktan sonra kişi bir süreliğine çok sakin ve rahatlamış hisseder. Nikotinin beyniniz üzerindeki etkilerinin sonucudur. Ancak bu etki kısa bir süre sonra geçer ve beyniniz tekrar nikotin alma dürtüsü hisseder.

Nikotin, sigarayı bırakmayı zorlaştıran bir kimyasaldır. Bunun temel nedeni, nikotin alımından hemen sonra beyindeki etkilerin kaybolmasıdır. Bir süre sonra bu bir döngü haline gelir ve nikotinin etkilerinin geçmesi için geçen süre kısalmaya başlar. Bunun sonucunda daha fazla nikotin kullanma isteği oluşur. Bu durum nikotin bağımlılığı ile de açıklanmaktadır. Sanılanın aksine, sigara dışında yediğimiz birçok gıdada nikotin bulunur.

Nikotin için baskın ürünler sigara ve puro olmasına rağmen, nikotin domates, patates, patlıcan ve yeşil biber gibi gıdalarda da az da olsa bulunur. Nikotin gereğinden fazla alındığında sağlığa zararlı bir kimyasaldır. Bu nedenle vücuttan atılması gerekir. Ancak bunun çok da kolay olmadığı da kabul edilmesi gereken önemli bir gerçektir.

E-Sigara Nikotin
E-Sigara Nikotin

Nikotin Bağımlılığı Nasıl Durdurulur?

Nikotin bağımlılığı, fiziksel ve zihinsel sağlığınızı etkileyen ve yönetilmesi gereken çok önemli bir durumdur. Nikotin bağımlılığınıza son vermek istiyorsanız atmanız gereken ilk adım sigara ve puro tüketimini bırakmaktır. Sigarayı bırakamayacağınızı düşünüyorsanız ve kendinize güvenmiyorsanız bu konuda çalışan dernek ve kuruluşlardan psikolojik yardım alabilirsiniz. Bu tür desteğe ek olarak, e-sigaralar nikotin bağımlılığınızdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Nikotin Bağımlılığı İçin: E-Sigara

E-sigaraların amacı, insanların sigarada bulunan ve tütün içerebilen zararlı maddelerden uzak durmalarına yardımcı olmaktır. Ayrıca nikotin bağımlılığını kademeli olarak azaltmak e-sigaranın hedeflerinden biridir. Nikotin zamanla vücutta bağımlılık yapan bir madde olduğu için aniden bırakmanın mümkün olduğu söylenemez. Kullanıcılar, e-sigarada bulunan likidin nikotin seviyesini manuel olarak belirleyebilir. Örneğin, nikotin değeri 6 mg ile 5 mg arasında olan bir e-sıvı ertesi hafta çekilebilir. Sonraki haftalarda kademeli olarak 4 mg, 3 mg ve son olarak 0 mg’a düşürebilirsiniz. Böylece günün sonunda nikotinsiz elektronik sigara kullanmaya başlayacaksınız. Ayrıca nikotin azaltmanız yavaş yavaş ilerleyeceği için vücudunuzun nikotine karşı koyma yeteneği zamanla azalacak ve gün geçtikçe nikotin kullanma isteğiniz azalacaktır.

Nikotin Vücuttan Nasıl Atılır?

Nikotin vücuttan hızla atılabilen bir kimyasal olmadığı için zamana ihtiyacınız olduğu inkâr edilemez. Kanınızdaki nikotinin vücudunuzdan tamamen atılması yaklaşık 2 ila 3 gün sürer. Yapmanız gereken ilk şey, verdiğiniz karara göre hareket etmektir. Nikotini hayatınızdan çıkarmaya karar verdiyseniz, zararlı etkilerinden kurtulmak için çeşitli önlemler almanız gerekir. İşte vücudunuzdan nikotinin atılmasını hızlandırmak için yapabileceğiniz bazı şeyler:

  • Nikotini kullanmayı bırakmaya karar verdiğinizde, düzenli egzersiz karar vermenizde çok yardımcı olabilir. Spor yaptıktan sonra kan dolaşımınız hızlanacağı için nikotinin kandan atılma süresi de hızlanır.
  • Atabileceğiniz bir diğer adım da sıvı alımınızı artırmaktır. Bu sayede kan dolaşımı hızlanacağı için kanınızı ve iç organlarınızı çok daha hızlı temizleyebilirsiniz. Bu nedenle gün içerisinde bol bol filtrelenmiş su, bitki çayı veya lezzetli detoks suyu içebilirsiniz. Ayrıca yoğurt, vücuttaki nikotin atılımını desteklemede de önemli bir rol oynar.
  • Nikotin bağımlılığınızdan kurtulmaya karar verdiğiniz an, vücudunuzda büyük bir nikotin özlemi olacaktır. Bu da hem fiziksel hem de psikolojik olarak tütün ürünleri tüketmenize neden olur. Bu süreçte kararınızı desteklemeniz sürecin olumlu sonuçlanması için çok önemlidir.
  • Nikotin isteğinizi frenlemek söz konusu olduğunda hem bahsettiğimiz yiyeceklere hem de fiziksel aktivitelere geçebilir, aynı zamanda iyileşmek için e-sigaradan faydalanabilirsiniz. Ayrıca saf likit ve likit çeşitlerine bakarak damak zevkinize en uygun aromayı bulabilirsiniz.
E-Sigara
E-Sigara

E-Sigaraların Nikotin Sakızından Daha Etkili Olduğu Gösterilmiştir

E-sigaralar birçok tütün kullanıcısının bu bağımlılıklardan kurtulmasına yardımcı olur. Bu yöntemin yanı sıra başka bir yöntem ise nikotin sakızıdır. Pek çok uzman tarafından e-sigara ve nikotin sakızı üzerine yapılan araştırmaların sonuçları yazıyla birlikte kamuoyuna açık hale getirildi. Sonuç olarak e-sigara kullanımının diğer yöntemlere göre çok daha etkili olduğu ortaya çıktı.

Son yıllarda e-sigara kullanımı hızla artmıştır. Bunun nedeni, birçok yeni modelin ve farklı sigara içme biçimlerinin ortaya çıkmasıdır. Özellikle yeni nesil e sigara modelleri çoğu zaman en popüler olanlardır. Hem tasarımında hem de içiminde sigarayı taklit etme mekanizması ile birçok kişinin bu bağımlılıklardan kurtulmasına yardımcı olur.

E-Sigara ve Nikotin Sakız Çalışması

Uzun süreli çalışmalarla e-sigara ve nikotin sakızı kullanımının karşılaştırılması daha kesin sonuçlar vermiştir. E sigaraların nikotin sakızından iki kat daha etkili olduğu ortaya çıktı. İngiltere araştırması, doktorların hastalarına e-sigara hakkında ne söylemesi gerektiği sorusuna daha etkili ve net bir cevap veriyor. Sigarayı bırakan hastalarına e-sigara veya nikotin sakızı önermekten çekinen uzmanlar, bu çalışmalar sonucunda daha net önerilerde bulunabileceklerine dikkat çekiyor.

Sigaranın vücudumuz üzerindeki zararlı etkileri artık kesin olarak biliniyor; hatta yeni araştırmalarla birçok farklı hastalık ve rahatsızlığa neden olduğu gözlemleniyor. Öyle ki her yıl ortalama 6 milyon insan sigara ve tütüne maruz kalmaktan ölmektedir. Sigarayı bırakmak çok zordur. Aslında, birçok ilaç veya nikotin etkisi, çekilmeyi kolaylaştırmak için üretilmiştir. Ancak birçok kişi destekleyici önlemlere rağmen bağımlılıklarından kurtulamıyor.

E Sigara Elektronik Sigara

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Elektronik Sigaralar Neden Patlıyor?
Next reading
Yüksek Kaliteli Elektronik Sigaranın Özellikleri Nelerdir?