Shopping cart
₺0,00

Yeni Trend Elektronik Sigara Nedir?

Yeni nesil e sigara

Elektronik sigaralar içine konulan ve genellikle nikotin içeren bir sıvıyı ısıtarak solunabilecek bir buhara dönüştüren cihazlara verilen addır. Bu sıvılar çoğu zaman bir pille çalışır. İngilizce’de vaping olarak adlandırılan e-sigaralara e-buharlaştırıcı da denmekte. Bir çoğu kaleme ya da bir flaş belleğe benzetilir. Puro ve pipolara da benzetiliyor. E-sigaralar tek kullanımlık veya tekrar doldurulabilir özelliklere sahiptir.

E-sigaraların içinde kullanılan sıvılar  nikotin, tatlandırıcı, glikol ve bitkisel gliserin bulunur. E-sigara sertliği içindeki nikotin miktarına bağlıdır.

Elektronik Sigara Kullanım Ömrü

İçinde bulunan bir likit ve bu likitin buharlaşması ile içilen bir ürün olan elektronik sigara günümüzde yavaş yavaş tütün sigarasının yerini almaya başlıyor. Her şeyden önce tütün sigarasına göre çok daha ekonomik ve daha az zararlı olan elektronik sigara sırf bu sebeplerle bile kullanılabilir. Tütün sigarasından kurtulmak isteyen bir çok kişi elektronik sigaraya yöneliyor.

Sağlıklı e-sigara
Sağlıklı e-sigara

Bunun yanında, tütün sigarasının oluşturduğu el ve dudak tiryakiliğinin önüne e-sigara ile geçilebilir. Ayrıca, dişlerde ve ellerde görülen sararmalar e-sigara ile kaybolur. En önemlisi de, tütün sigarasının yol açtığı yaşlanma etkilerini yaşamazsınız. Tüm bunları göz önünde bulundurarak elektronik sigaraya geçebilir ve hem sağlığınızı hem de bütçenizi koruyabilirsiniz. Elektronik sigaraları kendi kullanımınıza ve de bütçenize uygun bir şekilde seçebilirsiniz, çünkü bir çok farklı e sigara türü bulunuyor.

E Sigara Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Son dönemlerde oldukça trend hale gelen e sigaralar sadece sigarayı bırakmak için değil sadece keyif için de kullanılmaya devam edilebilir. Ancak pek çok farklı modeli bulunan e sigara cihazlarını rastgele almamak gerekir. Almadan önce mutlaka iyi bir araştırma yapılması gereken bir konudur. Eğer kararınız net ise modelleri hakkında iyi bir araştırma yaparak satın alabilirsiniz.

Genelde sigara bağımlılık derecesine göre tavsiye edilen e sigaraların her modeli herkese uygun olmayabilir ya da zevkine hitap etmeyebilir. Bu açıdan, farklı modelleri ile ilgili ufak bilgiler almanız işinizi çok daha kolaylaştırır. Bu sayede doğru bir seçimle keyifli bir içim sağlamak mümkün hale gelir. Yeni başlayacakların başlangıç setini almaları daha doğru olacaktır. Çünkü e-sigaraların boyutları çekim gücüne göre ayrılır. Çekim gücü yüksek olanlar yeni başlayanlara tavsiye edilmez.

Elektronik Sigara Likiti ve Kullanım Ömrü Nedir?

Elektronik sigaralarda temel prensip içinde yer alan likitin ısı ile birlikte buharlaşması sonucu kullanımdır. Bu likit aromalıdır. Farklı birçok aromayı barındıran bu likitler tüketim maddesi olarak üretilmiştir. Ancak bu likitlerin içindeki aromayı veren gliserin bitkisel veya sentetik olabiliyor. Yani, yapısı buharlaşan ve zamanla tükenen bir malzemedir.

E Sigara

Her üründe olduğu gibi elektronik sigaralarda da belli bir son kullanma tarihi bulunuyor. Kullanım ömürleri de içinde bulunan likite göre ayarlanıyor. Bu likitlerin son kullanım tarihlerine dikkat etmekte fayda vardır. Likitin son kullanma tarihlerine, nikotin ve aroma miktarına dikkat etmek gerekir. Bunu mutlaka bir alışkanlık haline getirmeli ve her alımda aynı kontrolleri yapmak doğru olacaktır. Bu sayede, kendinizi risklerden korumuş olursunuz.

Çoğu elektronik sigara likitlerinin kullanım ömürleri üretimden itibaren iki yıldır. Ancak satıcıdan alırken yine de kontrol etmek şarttır. Son kullanım tarihi yazmasa bile üretim tarihinden itibaren 2 yıl olarak hesap ederek alabilirsiniz. 2 yılı geçmediği sürece rahat bir şekilde kullanılabilir. Son kullanma tarihi ve raf ömrüne bakarak satın almak en garanti yöntemdir. Likitin içindeki sıvının kalitesi de son derece önemlidir. Bu demek oluyor ki, raf ömrü uzun ise içindeki sıvının kalitesi de yüksek demektir. Uygun ortamlarda üretilmemiş ise son kullanma tarihinden önce de etkileşime girerek bozulabilir.

Yeni Başlayanlar İçin En Uygun Elektronik Sigara Hangisidir?

Genellikle şarj edilebilir elektronik sigara modeliyle başlamak tavsiye ediliyor. Şarj edilebilir olan elektronik sigara  modelleri buharlaşma için bir atomizere sahiptir. Bu atomizer haznesi e-likit ile doldurulur ve bu likiti ısıtıp buharlaştıran bir bataryası yani pili bulunur. Çoğunlukla atomizerin kullanımı geleneksel sigara kullanımına benzer.

Bu atomizerler farklı e-likit malzemeleri ile kullanılabilir. Her e-likit haznesinin farklı kapasitesi vardır. Yüksek güce sahip olan bataryalar uzun süreli bir nikotin sağlarlar. Bu yüzden, tütün sigarasının hissini verirler. Box tipindeki bataryalar çok uzun süreli bir kullanım sunmazlar. İlk defa elektronik sigara kullanacakların bazı kriterlere dikkat etmesinde yarar vardır.

Elektronik sigara
Elektronik sigara

Doğru elektronik sigara modelini seçebilmek için şarj etmeye gerek kalmadan bir gün boyunca yetebilecek durumda olması gerektiğini unutmamalıdır. Gün boyu iyi performans sergilemesinin yanında basit ve pratik bir kullanım sağlamalıdır. İyi bir tat ile de geleneksel sigaranın boğaza vuruşunu verebilmelidir.

Elektronik Sigaranın Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Sigaraya iyi bir alternatif olmakla beraber ülkemizde yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan elektronik sigara modellerinin bakımını ve temizliğini de iyi bilmek gerekir. Elektronik sigaranızın temizliğine parçalarını birbirinden ayırarak başlayabilirsiniz. Parçaların sayısı ürün modeline göre değişebilir. Ardından e-sigaranın atomizerini temizleyin. Bunu çizmeyecek bir bez ya da peçete yardımıyla yapabilirsiniz.

Elektronik sigaranızın bataryasını da özenle silmelisiniz. Bataryayı kesinlikle ıslak ya da nemli bir şekilde takmamalısınız. Eğer alkollü bir bezle sildiyseniz bir müddet kurumaya bırakmalısınız. Daha sonra bataryanızı düzgünce yerine takarak kontrolünü sağlamalısınız.

E Sigara Elektronik Sigara

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Elektronik Sigaranın Özellikleri ve Faydaları
Next reading
Elektronik Sigara Cihazları